BB brána
BB brána

- Vaša internetová
brána do Banskej Bystrice

BB erb
Námestie Slovenského národného povstania.

Námestie Námestie SNP je centrom mesta. V hornej časti sa nachádza hodinová veža z roku 1552. Pri poslednej rekonštrukcii bolo zistené, že je odklonená vyše 60 cm doľava od vodorovnej osi. Kedysi to bola aj strážna veža. V 18. a 19. storočí bolo z veže počuť koncerty umelcov hrajúcich na lesných rohoch.

Kostol sv.Františka

Kostol sv.Františka Xaverského bol postavený v roku 1715. Je to duplikát kostola II Gesu v Ríme. Dve veže v prednej časti boli postavené v roku 1844. Vo vnútri kostola je mnoho hodnotných pamiatok.

Najkrajším domom na námestí je Thurzov dom. Skladá sa z dvoch gotických domov dokončených s prvkami renesančného štýlu. Gotické portály, drevený trámový strop, nástenné maľby ako aj dva erby rodu Anjou a Korvin, patria k jedným z najväčších skvostov. V súčasnosti je tento dom sídlom Stredoslovenského múzea.

Námestie Dom číslo 7 je pozoruhodný svojim čierno-bielym vzhľadom. Vo vstupnej hale je zachovaná časť stredovekej nástennej maľby. Teraz sú tam výstavné siene Stredoslovenskej galérie.

Medzi najkrajšie domy na námestí patrí aj Benického dom.
Biskupský palác bol postavený v roku 1787 za panovania Berchtolda - hlavného oblastného správcu. Tento dom bol sídlom biskupa a prvého predsedu Matice slovenskej, Dr. Štefana Moysesa, ktorého pamiatka je tu uctená pamätnou tabuľou s jeho podobizňou.

Dom číslo 22 je zvláštny svojím nádherným portálom a klenbami, renesančným výklenkom z roku 1636 a umeleckými dielami od sochára Jana Weinhardta zo Spišských Vlachov. V strede námestia sa nachádza fontána, v hornej časti je morový stĺp Panny Márie a v spodnej časi námestia je čierny obelisk - pamätník Sovietskej armády.

Námestie - morový stĺp      Námestie - obelisk
Námestie - horná časť.               Námestie - spodná časť.

Námestie - pravá časť      Námestie v noci
Námestie - pravá časť.               Námestie v noci.

www.bbb.sk   >   Vitajte v BB   >   Námestie SNP