BB brána
BB brána

- Vaša internetová
brána do Banskej Bystrice

BB erb
Vitajte v meste s bohatou históriou, kultúrou a čarokrásnou okolitou prírodou!

Banská Bystrica leží v malebnom údolí rieky Hron, obklopenom Nízkymi Tatrami, Veľkou Fatrou a Kremnickými vrchmi. Banská Bystrica je dôležitým turistickým centrom ponúkajúcim nepreberné množstvo možností letnej i zimnej rekreácie.
Prvé záznamy pochádzajú z 13.storočia, keď v roku 1255 uhorský kráľ Belo IV. povýšil osadu na mesto a udelil Banskej Bystrici rozsiahle privilégiá. Mesto sa tak stalo jedným z popredných banských miest na Slovensku. V 15. a 16.storočí bola ťažba hlavným zdrojom bohatstva občanov mesta. Ťažilo sa najmä striebro, meď a železné rudy.
Od roku 1989 Banská Bystrica absolvovala mnohé významné premeny. Bolo zrenovovaných mnoho historických budov a tiež hlavné námestie - Námestie SNP - získalo svoje starodávne čaro.
Banská Bystrica s počtom takmer 100 000 obyvateľov je dôležitým kultúrnym a administratívnym centrom stredného Slovenska. Je tiež dôležité centrum vzdelávania, sídli tu Univerzita Mateja Bela so svojimi fakultami: fakulta humanitných vied, fakulta prírodných vied, pedagogická fakulta, ekonomická fakulta, právnicka fakulta, fakulta financií, fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov.

Prechádzka po Banskej Bystrici:
Námestie Slovenského národného povstania
Hradný komplex
Hlavné historické ulice
Zvyšky mestského opevnenia a hradieb
Pamätník SNP

Informácie o Banskej Bystrici z iných zdrojov:
Rough Guide Travel - online sprievodca
Encyclopaedia Britannica - heslo v encyklopédii
SLOVAKIA.ORG - The Guide to the Slovak Republic
Astor Slovakia - Cestovný Lexikón 99
www.bbb.sk   >   Vitajte v BB